Návštěvy s dětmi ve věznicích byly vždy téma. Protiepidemiologická opatření MZ ČR a VS ČR, platná již od března, resp. června tohoto roku, návštěvy blízkých odsouzených v českých věznicích podmiňuje řadou poměrně striktních opatření. Výsledkem je  rasantní pokles realizace návštěv, zejména dětí, podle kvalifikovaných odhadů až o 70 a více procent. Náhradou za snížený komfort při návštěvách - max. 2 osoby, rouška a plexisklo - je možnost "skypovat". Tu odsouzení využívají. Na otázku, proč si blízké a děti na návštěvy nezvou, obvykle odpovídají, že zákaz dotyků z návštěvy dítěte činí spíše utrpení. Kromě toho se přes plexisklo s dítětem ani příliš dobře neslyší. V řadě případů nejsou návštěvy i proto, že není, kdo by pohlídal sourozence dítěte cestujícího s rodičem do vězení.
martin

Moje děti a partner a rodiny mi vždy byli vším. No, nevím, jak začít. Jsem zavřená rok a za tu dobu nebyl den ani hodina, kdy bych nemyslela na rodinu. A na partnera. Když vyslechnete rozsudek, a ten vás sejme jako rána pěstí, tak ještě pořád si neuvědomujete, co to obnáší.

volání

Jmenuji se Alex a neměl jsem v životě jednoduchý osud. Narodil jsem se v porodnici v Ostravě. Moje máme mě odložila, protože šla do vězení a já až do 5 let vyrůstal v kojeneckém ústavu. Moje máma se sice vrátila a opět si mě osvojila, ale po 3 letech šla znovu sedět. A já putoval do dětského domova. Hm, nebylo to jen negativní. Bylo to tvrdé, to je pravda, ale já jsem bojovník a dalo mi to sílu a spoustu zkušeností.

bl

Chtěl bych se s Vámi podělit o svůj stručný, byť zajímavý životní příběh. Před nástupem do výkonu trestu jsou pocity smíšené, jelikož nevíte, co Vás čeká. Jak se blíží den nástupu, začnete být víc a víc nervózní. Začal jsem sledovat videa na YouTube, abych zjistil alespoň něco o tom, co mě čeká. Četl jsem různé články, ale nic není takové, jako zde. Dva dny před nástupem jsem nebyl schopný nic sníst, prostě jsem byl celý křeči.

save

Naše malé právní minimum je určeno zejména pro rodiče ve výkonu trestu odnětí svobody, kteří se po nástupu do vězení potýkají s problémem, jak přiměřenou formou komunikovat se svými dětmi mladšími 18 let. Pokud hledáte základní informace pro to, abyste v průběhu trestu co nejčastěji viděl/la a slyšel/la své dítě a měl/la o něm a od něj dostatek informací, jste na správné adrese.

 zver 

 

Po mém uvěznění jsem přišel  o kontakt s dětmi. Kontaktoval jsem proto spolek Za branou, aby mi pomohli kontakt s dětmi obnovit. Díky radám, známkám i kreditu na volání z vězení od nich jsem postupně docílil toho, že jsem měl návštěvy dětí z dětského domova.

obr

 

„S otcem svého syna nežiju od jeho dvou let, ale partnerský vztah mám. Syn mému příteli říká strejdo. Před několika lety byl partner vybodován za přestupky, jako je telefonování za jízdy nebo stání v zákazu, a sebrali mu řidičský průkaz. I přesto občas řídil. Potom za to byl potrestaný. Dostal celkem 17 měsíců. Sedm měsíců za maření výkonu úředního rozhodnutí a deset za pozdní nastoupení výkonu trestu,“ vypráví Petra s tím, že jejímu příteli momentálně zbývá do konce trestu ve věznici Rapotice deset měsíců. Více na: Žena-IN

 

Někdejší pracovnice Českého helsinského výboru, dnes rodinná mediátorka a lektorka, doktorka Dana Vrabcová, se s námi podělila o svůj pohled na problematiku nám ta blízkou. Proč a hlavně jak napomáhat pravidelným kontaktům mezi odsouzenými rodiči a jejich dětmi. Dana Vrabcová čerpá ze zkušeností z projektů, kterými se - v ČR naprosto průkopnicky - pomáhalo dětem odsouzených rodičů pomáhalo v Českém helsinském výboru.

Jsem přesvědčena, že osobní setkání dítěte se svým vězněným rodičem představuje nejefektivnější cestu, jak udržovat a posilovat jejich vzájemný vztah. Návštěva ve věznici může pro dítě znamenat významný moment, díky kterému se přesvědčí, že jeho rodič žije a že je o něj postaráno. I rodič prožívá značnou úlevu při pohledu na své zdravé a prospívající dítě. Společné chvíle umožňují rodiči získat přehled o každodenním fungování svého potomka a zůstat v jeho životě přítomný a alespoň částečně aktivní. Jedinou cestou, jak může vězněný rodič rozvíjet svůj vztah s dítětem a stimulovat jeho existenci, vývoj a socializaci, zůstává forma pravidelného kontaktu. Nedostatek takového kontaktu ovlivňuje nejen povahu vazby dítě – rodič, ale negativně působí také na výchovnou roli rodiče, stejně tak jako na jeho roli v procesu individualizace dítěte.

 

Občanské sdružení Za branou, z.s. přijme na DPP psychologa, nebo psychoterapeuta (např. sociální pracovník s psychoter. výcvikem) se zájmem o práci s rodinami a dětmi odsouzených, zejména ve věznicích.

Náplň práce:

- individuální konzultace s odsouzenými rodiči

- korespondence s odsouzenými rodiči

- konzultace s rodinami a blízkými odsouzených vč. dětí

V případě zájmu prosím CV zašlete nebo kontaktujte: 775 722 784, nebo