Nevšední večer v Rezidenci Kafé Kaprál pod záštitou Revue Host a s podporou Ministerstva kultury bude věnovaný představení současné vězeňské literární tvorby v ČR a také četbě nejvýraznějších textů napsaných v letech 2020-2023 za zdmi českých věznic.

Díla odsouzených autorů uveřejněná na webu rodinyveznu.cz v rámci celoroční publikační činnosti v sekci "Tvorba odsouzených" od října 2022 sdílíme na novém Facebookovém profilu Psáno Za branou.

writer g972dad8cd 1920

Pocházím ze smíšeného manželství, což s akademickou prací mých rodičů mělo za následek, že různé etapy mého života, včetně kompletního dětství, se odehrávaly mimo ČR. Díky tomu však mohu považovat za rodný jazyk mimo češtiny také francouzštinu, španělštinu a arabštinu. Nyní ve čtyřiceti letech hovořím dále anglicky, rusky, dánsky a obstojně se domluvím polsky, korejsky či švédsky. Lingvistika se stala vášní, která se nesmazatelně vryla do mé osobnosti.

bag g5b51ddc9a 1920

 

Letos uplyne 10 let od okamžiku, kdy jsme v OS Za branou začali organizovat setkání blízkých rodin odsouzených osob, případně lidí, kteří se již z vězení vrátili. Setkání od roku 2012 podnes nesou trochu kostrbatý, ale stále původní název „Svépomocná skupina pro osoby blízké odsouzeným“. Tento „projekt“ dnes spoluvytváří jistou tradici Za branou. Každý, kdo se v kterémkoli segmentu sociální práce pokusil založit nějakou svépomocnou skupinu, potvrdí, že se nejedná o zrovna jednoduchou disciplínu. Je proto zajímavé zavzpomínat na začátky a zamyslet se nad faktory, díky nimž můžeme dnes prohlásit, že „to funguje“. Zmínit je samozřejmě nutno i limity.