Z odpovědí oslovených zástupců rodin odsouzených vyplývá, že formálně mělo v době jejich návštěvy dětský koutek celkem 9 věznic, přičemž vybavených hračkami (bez ohledu na počet a kvalitu) bylo jen 5. V horším případě jen nápoj z automatu (třeba i bez kelímků), v lepším i něco z nabídky vězeňského bufetu lze pořídit v rámci návštěvy v celkem 13 posuzovaných věznicích. Možnost odborné konzultace s přítomným vychovatelem udaly jen 3 rodiny. Velká většina respondentů udala tzv. dotykové návštěvy (návštěvy umožňující fyzický kontakt), přičemž v praxi se může jednat jen o jeden polibek za návštěvu až po možnost chování dětí odsouzeným.

 

Odpovídající měli možnost vyjádřit doplňkově subjektivní libovolný postřeh. Zde se nejčastěji opakovaly výhrady ke způsobu komunikace příslušníků Vězeňské stráže vůči rodinám, která se dle podle názoru šetřených k blízkým odsouzených chová v některých případech stejně jako k odsouzeným: „Stráž a ostatní se k nám chovali arogantně, bez empatie a připadali jsme si vždy my jako trestanci. Pokud přijel maximální počet možných osob na návštěvu (4 osoby) na jednoho odsouzeného, nebylo pro ně již místo k sezení u stolu. Nesměli jsme se dotýkat, pouze na přivítanou a na konci návštěvy na rozloučenou letmý polibek a potřást rukou. Pokud jsem syna pohladila, byla jsem rázně napomenuta a informována, pokud tak učiním ještě jednou, bude moje návštěva ukončena“.

Nejhůře hodnocenými věznicemi jsou z pohledu šetřených osob Věznice Příbram a Vazební věznice Pankrác. Naopak kladné ohlasy sklidily za organizaci a prostředí pro návštěvy vytvořené věznice Pardubice a Všehrdy.

OS Za branou na konci roku 2017 oslovilo celkem 22 respondentů z řad rodin odsouzených, s nimiž jsme spolupracovali v období od roku 2013 do současnosti, aby krátce zhodnotili úroveň průběhu návštěv rodinných příslušníků odsouzených v českých věznicích. Hodnoceno bylo celkem 20 vězeňských zařízení v rámci 17 věznic (v ČR je celkem 35 věznic). Průzkum kladl otázky, zda má daná věznice návštěvní místnost dětský koutek, možnost občerstvení (též v rámci věznice), zda lze při návštěvě hovořit o záležitostech odsouzeného s vychovateli a jaké jsou základní možnosti fyzického kontaktu mezi návštěvou a odsouzenou osobou.

 

 

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

OSense O-Sense