Co rodiny a blízké odsouzených často trápí, je dostupnost zdravotní péče ve vězení. Aspoň malá pomoc od nás. Ke stažení zde: https://zabra.webnode.cz/news/letacek-zdravotni-pece-ve-vezeni/

 

disease 4392164 1280

 

Styk a komunikaci dětí s odsouzenými rodiči by nepodporovala jen ve výjimečných případech. Odsouzeným rodičům radí nebát se využít služeb rodinných advokátů. Hovořit s dětmi, jejichž rodiče se o ně soudí, je podle ní těžké i pro advokáty. Orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) podle ní pracují stále lépe. Nerada vidí pře odsouzených rodičů s pěstouny. Doktorka Daniela Kovářová, někdejší ministryně spravedlnosti ČR a prezidentka Unie rodinných advokátů exkluzivně pro Za branou.

225px Daniela Kovářová debata 2009 4

 

Není těžké dostat se do vězení, když se vám kontrola nad užíváním návykových látek vymkne z rukou. Většině lidí se v této souvislosti vybaví obrázek uživatele nelegálních drog, jeho životního stylu a drogové delikty. Realita je přitom mnohem širší, nejen nelegální drogy, ale také nadužívání alkoholu nebo hazardní hráčství a s tím spojené problémy mohou člověka přivést do vězení. A pro všechny tyto lidi jsou určeny služby obecně prospěšné společnosti Podané ruce, konkrétně Centra poradenských služeb ve vězení a po výstupu. Nabízíme jim individuální poradenství, psychoterapii, sociální služby a doprovázení po výstupu z vězení. Řídíme se zásadami, jako jsou důvěrnost, respekt, bezpečí, dobrovolnost, dostupnost, profesionalita a individuální přístup. To jsou základní kameny naší spolupráce s klientem.  

podané ruce

 

V roce 2017 bylo přibl. 45 % klientů propuštěných z výkonu trestu v mé gesci, tj. v Roudnici nad Labem, prokazatelně závislých na nelegálních návykových látkách. V našem regionu se jedná převážně o klienty na pervitinu. Ve 22 % se jednalo o romské klienty. Asi 15 % klientů spolupráci s kurátorem odmítlo, a v tomto případě proto nevím, zda měli s drogami problémy. Z těchto čísel je vidět, že se jedná o nemalou skupinu klientů.

roudnice

 

RUBIKON Centrum nabízí nově od pol. roku 2017 pomoc rodinám i jiným blízkým osob, které vykonávají nebo jsou po vykonání trestu (jsou ve vězení nebo popropuštění z něj, ale i odsouzených v rámci alternativního trestu). Jedná se o sociální a psychosociální poradenství v této náročné životní situaci a také poradenství právníka. Pracujeme s rodinami z Prahy.

stažený soubor

 

Patří k nejzkušenějším českým kurátorům. A také k nejaktivnějším. Bc. Václav Živný, kurátor při Městském úřadu Roudnice n. Labem, je vzděláním adiktolog, tedy specialista na osoby se závislostmi. Pro rodinyveznu.cz popsal své pojetí práce kurátora. Vždyť vztahem klienta k obci, odkud pochází, by správně vše mělo začínat...

84 d591

 

Česká republika je službami pro lidi vracející se z vězení pokryta dosti nerovnoměrně. Ví se hlavně o těch pražských, což je škoda. Na Vysočině je doma AL PASO. Odvážný název patří projektu Oblastní charity Třebíč. Na jeho začátku je osobní příběh. A ti, co se vrací z vězení důmu na Vysočinu, nejsou na vše sami. Na otázky Za branou odpovídala Mgr. Michaela Nováková, koordinátora projektu AL PASO Oblastní charity Třebíč.

 

nPOqFtfDHPLsd gtQOljOMgij1RZn6UB99jGRJoXCMCNlYWdco86FrdKOYxDVsWY mJRpGg

OSense O-Sense